sobota, 4 października 2014

Zagraliśmy w Kręgach

W poniedziałek 29 września uczniowie najstarszych klas Szkoły Podstawowej w Kręgach, w związku z obchodzona niedawno 75. rocznicą śmierci swojego patrona por. Stefana Okrzei, wzięli udział w nietypowych zajęciach przygotowanych przez Wyszkowską Inicjatywę Planszówkową.
Podstawówka w Kręgach, to niewielka szkoła. Istnieje wciąż dzięki determinacji nauczycieli i rodziców, którzy w obliczu niekorzystnych zmian demograficznych zawiązali stowarzyszenie i zarządzanie placówką wzięli w swoje ręce. 
Dyrektor szkoły Elżbieta Walaszczyk współpracując z Instytutem Pamięci Narodowej pozyskuje różne pomoce dydaktyczne,  m.in. planszową grę edukacyjną „111” wydaną przez IPN rok temu. Głównym celem autora jest tu upowszechnienie wysiłku pilotów wojskowych w 1939 r. w obronie  polskiego nieba. 
Uczniowie grając między sobą wcielali się raz w rolę strony polskiej, raz niemieckiej. Mogli niemal w praktyce odczuć jakie zmagania toczył 75 lat wcześniej ich patron. Gra skierowana jest do dzieci powyżej 10 roku życia i w prosty, ale ciekawy sposób pokazuje m.in. jak istotne było niedopuszczenie przez Polaków niemieckich wypraw bombowych lecących z dawnych Prus Wschodnich na Warszawą, jak dobra pogoda sprzyjała agresorom oraz jak nasi piloci wykorzystywali lotniska polowe w celu naprawy swoich maszyn. Historia na wyciągnięcie ręki sprawiła niemałą radość najmłodszym.Dziękując za przeprowadzone warsztaty Pani Dyrektor Walaszczyk przekazała egzemplarz gry naszemu stowarzyszeniu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz